2 kwiecień ŚWIATOWY DZIEŃ WIEDZY O AUTYZMIE

kwiecień 02, 2016

Źródło http://przebudzamy.pl/o-autyzmie/przyczyny-autyzmu/

Images

2 kwietnia ustanowiony został Światowym Dniem Wiedzy na temat Autyzmu. Dzień ten ma uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób dotkniętych autyzmem i jest obchodzony co roku.

Autyzm pojawia się u 1 na 42 chłopców oraz 1 na 189 dziewczynek. Istnieje więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że Państwa dziecko będzie uczęszczało do przedszkola lub też szkoły z dzieckiem, które posiada taką właśnie diagnozę.
Warto zatem znać charakterystyczne cechy dla zaburzeń ze spektrum autyzmu. Często mówi się o tzw. triadzie autystycznej. Zalicza się do niej zaburzenia komunikacji, funkcjonowania społecznego oraz zachowania. Jednak autyzm jest niezwykle złożony i świadczyć o nim mogą również inne objawy:

Autyzm   Plakat

Co chciałaby Ci powiedzieć osoba z autyzmem

1. Chciałbym się z Tobą przywitać, ale trudno mi wyjść z inicjatywą. Ty pierwszy podaj mi rękę,będzie mi łatwiej to odwzajemnić - ale nie obraź się ,jeśli tego nie zrobię.
2. Nie bój się kontaktu ze mną, autyzm nie jest zaraźliwy. Chciałbym się z Tobą bawić, ale nie wiem jak. Ty wiesz, może mi pokażesz?
3. Nie patrzę ci w oczy, ale doskonale cię widzę. Podobno mam wzrok i słuch jak sokół - tak twierdzą naukowcy.
4. To, że płaczę i krzyczę nie znaczy, że jestem niegrzeczny, tylko boję się, gdy wokół jest za dużo ludzi, dźwięków i świateł.
5. Kiedy widzisz że płaczę i krzyczę nie komentuj tego. Wiem, że nie zawsze powinienem.
Ale naprawdę myślisz, że zdanie „taki duży a płacze” sprawi że się uciszę?
6. Jeśli nie robię tego, o co prosisz, to nie dlatego, że nie chcę, ale dlatego, że nie rozumiem polecenia - powiedz je prosto, poproś, abym powtórzył, wtedy jest większa szansa, że to zrozumiem i wykonam.
7. Boję się bardzo wielu rzeczy, które dla ciebie są proste i naturalne. Żeby zachowywać się jak Ty, muszę być naprawdę odważny i czuć się bezpieczny.
8. W jednych rzeczach jestem słabszy, a w innych lepszy od Ciebie.
9. Pozwól mi przebywać z Tobą i uczyć się od Ciebie.
10. Po prostu jestem inny. Nie oceniaj mnie – spróbuj mnie poznać lepiej.

Nasza placówka włącza się w akcję:

Belief 01

Aby to podkreślić - 4 kwietnia (poniedziałek) ubieramy się na niebiesko.