PROCEDURA PRZEBYWANIA DZIECI W PRZEDSZKOLU od 1.09.2020r.

PROCEDURA PRZEBYWANIA DZIECI W PRZEDSZKOLU ORAZ ZASADY SPRAWOWANIA OPIEKI NAD DZIEĆMI
w warunkach zagrożenia COVID-19

Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374),
• Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1239 ze zm.),
• Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.),
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r.
• Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – IV aktualizacji (Wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337)

1. Organizacja pracy – zasady ogólne.
1) Do przedszkola mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych, sugerujących chorobę zakaźną.
2) Rodzic przyprowadzający dziecko nie może wykazywać objawów chorobowych, sugerujących chorobę zakaźną.
3) W sytuacji, gdy dziecko lub przyprowadzający je rodzic wykazuje objawy chorobowe, sugerujące chorobę zakaźną, opiekun ma prawo odmówić przyjęcia dziecka. Rodzic zobowiązany jest niezwłocznie zabrać dziecko do domu zachowując wymagane przepisami reżimy sanitarne.
4) Nie wolno przyprowadzać dzieci do przedszkola, gdy w domu przebywa osoba objęta kwarantanną lub izolacją. O objęciem kwarantanną któregokolwiek z domowników rodzic zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić telefonicznie dyrektora przedszkola.
5) Rodzice przyprowadzający dzieci do przedszkola muszą zachowywać dystans wobec innych rodziców i opiekunów wynoszący 1,5 metra. 6) Każda osoba przed wejściem do budynku zobowiązana jest do dezynfekcji rąk z użyciem znajdującego się przy wejściu płynu dezynfekującego.
7)Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z podmiotu mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
8) Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady - 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
9) Rodzic przyprowadzający dziecko może wejść do budynku jedynie wtedy gdy ma pewność, że w wyznaczonej przestrzeni wspólnej nie ma innych osób.
10) Zarówno rodzic/opiekun przyprowadzający dziecko oraz każda inna osoba postronna wchodząca do budynku zobowiązani są do zachowania wszelkich środków ostrożności oraz bezwzględnie:
a. mieć zasłonięte usta i nos,
b. rękawiczki na dłoniach lub zdezynfekowane dłonie.
11) Osoby trzecie, w tym rodzice/opiekunowie, mogą przebywać w budynku tylko w uzasadnionych przypadkach.
13) Nauczyciel lub osoba wykonująca zadania pomocy nauczyciela odbiera dziecko od rodzica na korytarzu przed drzwiami szatni.
14) Opiekunowie zobowiązani są zachowywać dystans społeczny między sobą, wynoszący 1,5 metra.
15) Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi.

2. Miejsce sprawowania opieki.
1) Do organizacji opieki nad dziećmi o których mowa w pkt. 1. wyznacza się sale dydaktyczne wraz z pomieszczeniami socjalnymi oraz pomocniczymi w budynku przedszkola.
2) powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
3) W miarę możliwości organizacyjnych dzieci przebywają w wyznaczonej sali, wietrzonej przynajmniej raz na godzinę. Grupy nie mają ze sobą styczności. Do grupy przyporządkowani są stali i ci sami nauczyciele.
4) W sali, w której przebywają dzieci, nie mogą znajdować się zabawki i przedmioty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować (np. pluszowe zabawki).

3. Izolowanie i pilne zabieranie dzieci.
1) Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby, nauczyciel sprawujący opiekę nad dzieckiem po zmierzeniu dziecku temperatury odizolowuje dziecko w wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób
2) Nauczyciel w trybie pilnym przekazuje telefonicznie informację do rodziców/opiekunów i prosi opiekunów, aby je odebrali.
3) Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do niezwłocznego odebrania dziecka z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, w szczególności określonych w punkcie 2.9 i 2.10).

4. Wychodzenie dzieci na plac zabaw i teren przyprzedszkolny.
1) Dzieci mogą przebywać na świeżym powietrzu na terenie przyprzedszkolnym, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości.
2) Plac zabaw zostanie podzielony na dwie strefy, aby bezpiecznie mogły z niego korzystać dwie grupy dzieci. Po skorzystaniu przez dzieci z placu zabaw zostanie on zdezynfekowany.

5. Wskazówki i wytyczne dla nauczycieli wychowania przedszkolnego.
1) Wyjaśnić dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w przedszkolu i dlaczego zostały wprowadzone.
2) Usunąć z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować,
np. pluszowe zabawki. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe,
i zabawki np. piłki, skakanki, obręcze, należy je systematycznie dezynfekować.
3) Wietrzyć salę, w której organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę i prowadzić gimnastykę przy otwartych oknach.
4) Zwracać uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
5) Wyjaśnić dzieciom, żeby nie zabierały do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.
6) Regularnie przypominać dzieciom o podstawowych zasadach higieny.
Podkreślać, że powinny unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie.
7) Zwracać uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania
czy kasłania.
8) Zorganizować pokaz właściwego mycia rąk i ich dezynfekcji. Przypominać i dawać przykład.
9) Unikać organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.
10) W razie konieczności przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka lub innych czynności personel opiekujący się dziećmi używa indywidualnych środków ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a w razie potrzeby także fartuchy z długim rękawem.

6. Wskazówki i wytyczne dla pracowników obsługi.
1) Do pomocy w budynku przedszkola kieruje się pracowników obsługi: pomoce nauczyciela oraz sprzątaczkę.
2) Do wspomagania nauczycieli podczas odbierania dzieci od rodziców, podczas pobytu dzieci w przedszkolu (pomoc dzieciom podczas czynności samoobsługowych) oraz odbierania dzieci z przedszkola wyznacza się pracowników zatrudnionych jako pomoce nauczyciela.
3) W razie konieczności przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka lub innych czynności personel opiekujący się dziećmi używa indywidualnych środków ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także jeśli zaistnieje taka potrzeba fartuchy z długim rękawem.
4) Pracownik obsługi we współpracy z nauczycielami sprawującymi opiekę nad dziećmi codziennie przed rozpoczęciem przyjmowania dzieci do przedszkola:
monitoruje i utrzymuje czystość i porządek ze szczególnym uwzględnieniem:
a. ciągów komunikacyjnych,
b. dezynfekuje:
• poręcze,
• klamki,
• klawiatury,
• włączniki,
• blatów w salach.
5) Pracownik obsługi nie rzadziej niż dwa razy w ciągu dnia dezynfekuje płynem odkażającym klamki, przedmioty i powierzchnie z którymi mają kontakt dzieci.
6) W razie konieczności wejścia do sali w której przebywają dzieci zakłada maseczkę oraz rękawice jednorazowe.
7) Pracownik kuchni szczególnie zwraca uwagę na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców w pomieszczeniu kuchennym.
8) Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć z dodatkiem detergentu oraz wyparzać w temperaturze minimum 60 stopni C.

Procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19
1) Pracownik, jeśli zaobserwuje u siebie objawy chorobowe, nie może przyjść do pracy, musi powiadomić sanepid i oddział zakaźny oraz dyrektora przedszkola.
2) W razie pogorszenia stanu zdrowia powinni zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować o możliwości zakażenia koronawirusem.
3) Jeśli pracownik ma objawy chorobowe w przedszkolu, niezwłocznie informuje o tym fakcie dyrektora przedszkola,
4) Dyrektor placówki odsuwa pracownika z objawami choroby od pracy z dziećmi i wyznacza osobę do sprawowania dalszej opieki nad grupą dzieci.
5) Wyznaczona osoba sprawuje dalszą opiekę nad dziećmi z zachowaniem wszelkich środków ostrożności oraz bezwzględnie musi mieć:
• zasłonięte usta i nos,
• rękawiczki na dłoniach,
• zdezynfekowane dłonie.
6) Dyrektor wstrzymuje przyjmowanie kolejnych grup dzieci i powiadamia sanepid, organ prowadzący, kuratorium (a następnie stosuje się do ich zaleceń).
7) Nauczyciel/opiekun sprawujący opiekę nad dziećmi w trybie pilnym przekazuje telefonicznie informację do rodziców/opiekunów i prosi opiekunów, aby odebrali dzieci z przedszkola.
8) Osoba, która sprawuje dalszą opiekę nad dziećmi, w porozumieniu z nauczycielem/pracownikiem, który ma objawy chorobowe, przygotowuje listę osób, z którymi kontaktował się pracownik.
9) Po odebraniu dzieci przez rodziców dyrektor zarządza obowiązkowe odkażenie miejsc, w których pracownik przebywał.
10) Pracownik, który ma objawy chorobowe, udaje się do domu i zobowiązany jest powiadomić sanepid.
11) O decyzji sanepidu i dalszym postępowaniu niezwłocznie informuje dyrektora placówki.

BipBiuletyn Informacji Publicznej