Światowy Dzień Ziemi już 22 kwietnia!

kwiecień 17, 2020

Źródło B. Wojcieszak, Ekologia już w przedszkolu, w: Dziecko w świecie przyrody i nauki, J. Solomon, St. Dylak, WSN, Warszawa 1998

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Dzien Ziemi M 845x550źródło: przedszkouczek.pl

W związku z tym, że 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi chcieliśmy przybliżyć,  jaka jest rola przedszkola w popularyzacji ekologii.

Edukacja ekologiczna w przedszkolu to kształtowanie umiejętności działań na rzecz czystego środowiska, kształtowanie odpowiedzialności za stan przyrody oraz uświadamianie ekologiczne.

Celem edukacji ekologicznej jest:
- przekazanie podstawowej wiedzy o zjawiskach przyrodniczych, ekosystemach;
- wyrabianie odpowiedzialności za zmiany zachodzące w lokalnym środowisku;
- zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony przyrody;
- rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody;
- wpajanie, że trzeba utrzymywać porządek w swoim otoczeniu;
- uświadamianie, że życie bez kontaktu z przyrodą jest niemożliwe;
Podstawowe formy i metody edukacji ekologicznej:
- wycieczki i spacery do ekosystemów;
- propagowanie idei ochrony środowiska naturalnego;
- konkursy o tematyce ekologicznej;
- rozumienie roli świeżego powietrza dla naszego zdrowia;

Dzieci w przedszkolu biorą udział w akcjach sprzątania świata; uczą się zasad dbania o przyrodę, poznają zasady segregowania odpadów,
Kształtowanie postawy ekologicznej jest procesem długotrwałym, ale razem możemy wszystko! Dlatego warto, już od najmłodszych lat kształtować odpowiednie nawyki, a zachowania proekologiczne przeniosą się do dorosłego życia. Nasze dzieci wyrosną na świadomych i wrażliwych na piękno przyrody ludzi, którzy będą potrafili dbać o wspólne dobro, jakim jest nasza planeta.